Kıbrıs ve Tarihi

Kıbrıs ve Tarihi

 

Kıbrıs Doğu Akdeniz’de doğusunda Suriye,  kuzeyinde Türkiye, güneyinde Mısır, batısında Yunanistan olan bir ada ülkesidir. Ada tarihinde bilinen en eski insan faaliyetleri 10 binyıl öncesine kadar gitmektedir. Arkeolojik döneme ait ve çok iyi korunmuş bulunan Neolitik köy Khirokitia dünyanın en eski su kuyularından bazılarına da ev sahipliği yapmaktadır.  Ortadoğu’da stratejik bir konuma sahip olan Kıbrıs yüzyıllar içinde başta Fransızlar ve Venedikliler olmak üzere büyük güçlerin ve imparatorlukların da dahil olduğu, Asurlular , Mısırlılar ve Persler , Klasik ve Doğu Roma İmparatorluğu , Arap halifelikleri ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından işgal edildi. Kıbrıs 1571 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetine girdi.  Osmanlıların 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında Rusya İmparatorluğuna yenilmesiyle Ruslara karşı daha fazla imtiyaz vermemek adına Osmanlı İmparatorluğu adayı Birleşik Krallığa kiraladı ancak 1914 yılında başlayan 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı imparatorluğunun savaşta İngilizlerin karşısında yer alan Almanya’nın içinde bulunduğu ittifak devletlerinin yanında savaşa girmesi ve ittifak devletlerinin savaşı kaybetmesiyle yenik duruma düştü ve İngilizler de adaya el  koyarak kendi yönetimlerine geçirdi.
 

Lozan anlaşmasının 1923 te imzalanması sonucunda Osmanlı adanın İngilizlere bağlanmasını tanımış oldu. 1960 yılında ise Türk ve Rumlardan oluşan Kıbrıs Cumhuriyeti kurularak Birleşik Krallık yönetimi Kıbrıs Cumhuriyetine bıraktı. Daha sonra 1963 yılında Rumlar meclisin ve adanın tümüne sahip olduklarını iddia ederek Türkleri cumhuriyetten dışladılar ve 1955 te kurulan EOKA isimli silahlı örgüt 21 Aralık 1963 te Kanlı Noel isimli saldırıyı gerçekleştirdi. 1967 de Türk üniversite öğrencilerinin Erenköy direnişi oldu ve orantısız güç kullanarak saldıran Rumlara karşı Türkiye adaya uçak göndererek ablukayı kırarak öğrencileri kurtardı. 1974 e gelince Yunanistan’dan gönderilen bir subay o dönemki Rum cumhurbaşkanı Makarios’u 5 gün süren yoğun çatışmalar sonucu devirerek silahlarını yine Türklere yöneltti. Sivil Türkler diri diri gömülerek öldürülmeye başlayınca Türkiye adaya müdahale hakkını kullanarak Türkler için adada güvenli bir bölge oluşturarak Türkleri oraya topladı ve daha sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kuruldu.
 

Kıbrıs’a Ulaşım


Kıbrıs’a dünyanın her yerinden uçakla ulaşım olanağı mevcuttur. Birçok hava yolu şirketi Kıbrıs’ a direkt uçuş gerçekleştirmektedir. Örneğin Türkiye’den gelmek istediğiniz de THY, Pegasus Hava Yolları, Atlas Jet, Onur Hava Yolları, Bora Jet ve Anadolu Jet hava yolları gibi bir çok seçenekten birisini tercih edebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Kıbrıs Tüp Bebek merkezi olarak deneyimli personelimiz de size uçak biletlerinizin alımı konusunda yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
 

Kıbrıs’ta Ulaşım Ve İletişim


Kıbrıs’ta ulaşım genellikle herkesin bir otomobil sahibi olması nedeniyle toplu taşıma gelişmediğinden Kıbrıs’a gelenler için kiralık otomobiller, taksiler daha doğru birer seçenek olabilir. Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak transfer ekibimiz istemeniz du

rumunda Kıbrıs’a havayolu ile geldiğiniz andan itibaren hava alanından konaklayacağınız otele ve merkezimize ulaşımınıza yardımcı olmaktadır.

Kıbrıs’ ta var olan iletişim operatörleri Türkcell ve Telsimdir. Bu iki GSM şirketinin birisinden bir hat alarak yurtdışı paketlerinden birini satın aldığınızda yurtdışı ile çok makul fiyatlarla konuşabilirsiniz ya da kendi telefon hattınızı Kıbrıs’ta kullanabilirsiniz. Yurtdışından Kıbrıs’a gelirken telefon hattınızı yurtdışına açtırmayı unutmayınız.
 

Kıbrıs’ın Doğası Ve İklimi

 

Kıbrıs zengin tarihi, kültürü ve doğasıyla Akdeniz’de bulunan sadece inanılmaz bir ada değil aynı zaman da dinlenmek, gezmek, görmek ve muhteşem plajlarında yüzmek için dünyanın dört bir yanından pek çok meraklı turisti kendisine çekmektedir. Bir çok turistin ziyaretten sonra adada ev alarak yerleştikleri gözlemlenmektedir.


Kıbrıs‘ta çam, sedir, meşe, selvi, ardıç, çınar ağaçları aynı zamanda dev kaktüsler bulunmaktadır. Kıbrıs’ın hemen her yerinde portakal, limon, mandalina gibi turunçgil ağaçları yetiştirilmektedir. Kristal berraklığında göl ve dereleri, muhteşem dağ havası, yeşil vadileri, dağları ile bir yeryüzü cennetini andırıyor. Tarih ve kültür açısından zengin ve sadece harika deneyimlerle dolu bir ada olan Kıbrıs’ı keşfedin.


Adanın iklimi sakinleri ve ziyaretçiler için tüm yıl boyunca çok mutluluk vericidir. Bahar adada şubat ayında başlıyor. Bahar aylarında yasemin, nergis ve narenciye kokusuyla dolu hava sizi inanılmaz iyi hissettirir. Kıbrıs’ta kış çok kısadır, kar yağmaz, çoğu gün güneşlidir ve hava ılık olarak geçer.
 

Adada yaz sıcaktır ama nem olmadığından hava oldukça kuru olduğundan insan bunalmıyor nispeten yaşamı daha kolay hale getiriyor. Kıbrıs neredeyse bütün yıl güneşli geçen bir havaya sahiptir.
 

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler


Lefkoşa’da Büyük han, Selimiye Cami, Bandabulya (eski Pazar), Girne Kapısı, Arabahmet  Mahallesi, Luzinyan Evleri, Osmanlı evleri gezilecek yerler arasında ayrıca Sarayönü meydanında kafelerden birinde oturup bir kahve içmenizi öneririz.


Girne’de gezebileceğiniz yerler ise St. Hillarion kalesi, Girne Kelesi, Bellapais manastırı, Karmi köyü ve eski liman tüm gününüzü alacaktır. Girne kalesi bitişiğinde bulunan restorantlarda  Kıbrıs’ a özgü tatları tadabileceğiniz öğle veya aksam yemeği molası çok  iyi gelecektir.


Gazi Mağusa’da kapalı Maraş, Lala Mustafa paşa Cami, surlar içi, Cambulat Paşa Kapısı, Namik Kemal zindanı, Salamis Harabeleri gezebileceğiniz yerler arasında.


Güzelyurt’ta ise portakal bahçelerini gezmeli, Soli Antik kentine görmeli, Yeşilirmak’a gidip çilek zamanı ise mutlaka çilek bahçelerinde organik çilek toplamalı, Lefke’de bulunan eski Osmanlı konaklarını gezmeli ve yaz kış akan doğal kaynak suyundan içmelisiniz.


Güzel adamıza gelin, gezin, keşfedin ve evinize karnınızda hayallerinizdeki bebeğinizle dönün.