Fetal Redüksiyon Programımız

Fetal Redüksiyon Programımız

Tüp Bebek (IVF) tedavilerinde gebelik ihtimalini yükseltmek için çoğul embriyo transferi yapılmaktadır. Bu durum sonucunda oluşan çoğul gebeliklerde bebek ve annenin sağlığı risk altına girer. Gebelik sayısını düşürmek için kullanılan bu yönteme fetal redüksiyon denir. Özellikle erken doğum riskinin önüne geçmek ve sağlıklı bir gebelik geçirmek için hastalarımız Kıbrıs fetal redüksiyon uygulamamızı tercih etmektedirler.

Bu işlem gebeliğin 11 ve 12. haftasında uygulanır. İşlem ultrason yardımı ile yapılır ve anneye anestezi uygulanarak ağrısız bir işlem sunulur. Keselerin değerlendirilmesi sonucunda aspirasyon veya potasyum enjeksiyonu ile işlem sonlandırılır. Kürtaja gerek kalmadan tamamlanan bu işlemde, bebek vücut içerisinde küçülerek kaybolur.

Diğer bebeklerin fetal redüksiyondan zarar görme riski %1-5 arasındadır.

Fetal redüksiyon tüp bebek tedavisi sonucunda oluşan çoğul gebeliklerde ( 3 ve üzeri)  fetüs sayısını genelde 2 ye düşürmek için yapılan bir uygulamadır. Bir gebelik üç veya daha fazla fetüs içerdiğinde, düşük, ölü doğum ve ömür boyu sakat kalma riski her fetusta artar.

Fetal redüksiyon tedavisinin amacı başarılı, sağlıklı bir hamilelik şansını arttırmaktır. Çoğul gebelik azaltılması genellikle hamileliğin 9-12. haftalarında yapılır. En sık dört veya daha fazla fetus mevcut olduğunda yapılır.

Gebelikte, yaşama şansı çok az olan ölmesi beklenen ve hayatta kalan cenin veya ceninlerin yaşamını tehdit edecek bir fetüsü içerdiğinde kullanılır.

Fetal Redüksiyon Nasıl Yapılır?

Fetal redüksiyonun en yaygın yöntemi karın yoluyladır (MFPR). Bu işlem için tüp bebek uzmanı ultrason kullanarak bir iğne ile kadının karnından rahme girerek seçilen fetusa kalbi durduran bir potasyum klorür çözeltisi enjekte eder.

İlk üç ayda çok küçük olduğu için, ölü fetüs genellikle annenin vücudu tarafından absorbe (erimesi) edilir. Bu dönemde vajinal kanamalar olması normaldir.

Çoğul Gebeliğin Riskleri Nelerdir?

Rahimde üç veya daha fazla fetus olduğunda her bir fetüs için ölüm riski daha yüksektir. Başarılı bir Fetal Redüksiyon uygulaması (MFPR) geri kalan fetusların sağlıklı olmalarını sağlar, hayatta kalma şansını artırır ve anne adayına yönelik riskleri azaltır.